Dokončna portace RFLink-u

30.04.2017

RFLink je projekt obsahující podporu pro stovky nějrůznějších čidel, senzorů, bezdrátových ovládačů, zásuvek, tlačítek, meterologických stanic, termostatů, atd. pracujícich primárně na 433MHz. Navíc je freeware s částečně otevřenými kódy. Také má přímou podporu pro automatizační systém Domotic i některé jiné. Proto se nabízi možnost toho využít. Původní RFLink je napsaný pro běch na Arduinu, nám se ho podařilo portovat na raspbbery PI a tím pádem na i na řídicí modul Seahu SH017 což rozšiřuje možnosti využíti této řídicí jednotky.

Použití modifikované verze RFLinku pro přímy běh raspberryPi

Tato verze funguje na raspberryPi jako síťová služba standardně na portu 5050. Místo komunikace na sériovém portu probíhá komunikace po síťovém portu.

Instalace na raspberryPi

předpokladem je funkční distribuce raspbian. Pak otevřete terminál s příkazovou řádkou a pokračujte dle následujících kroků:

Shell:~$ sudo apt-get install wiringpi git
...
Shell:~$ git clone git://github.com/seahu/rflink
...
Shell:~$ cd rflink/Rpi_rflink
...
hell:~$ make
...
Shell:~$ sudo make install
...
Shell:~$ sudo autostart_on
...

tím je dokončena instalace v /etc/rflink.conf si případně upravte číslo portu a čísla pinu TX a RX (tj. čísla pinu na kterých máte napojený datový vodič přijímače a vysílače. Čísla pinu je potřeba zadávat podle číslování z wiringpi, přehledný popis číslování dostanete zadáním příkazu gpio readall . Pak už stačí službu jen spustit.

Shell:~$ sudo /etc/init.d/rflink start

Použití v domoticzu

Je stejné jako u původní verze RFLinku jen při přidávaní hardwaru (menu Setup/Hardware) je potřeba vybrat ze seznamu podporovaných zařízeni RFLink Gateway with LAN interface, do kolonky remote address zadat loacalhost a do portu stejný port jako v konfiguraci (/etc/rflink.conf). Nutno ještě upozornit, že většina modulů není opensource a v této chvíli nejsou v této modifikované verzi obsaženy.

Zdroje:
stránky půvoního projektu: https://www.nemcon.nl/blog2/
sdrojeové kódy modifikované verze: https://github.com/seahu/rflink