ZigBee

Zigbee je otevřený bezdrátový komunikační standart, určený pro propojení jednotlivých přístrojů chytré domácnosti. V rámci šifrované komunikace dokáže propojit zařízení různých výrobců při zachování jejich vzájemné kompatibility a pohodlného ovládání.

Od počátku byl zigbee protokol vytvářen s ohledem na malou spotřebu s možnosti dlouhodobého běhu na jednu baterií a nenáročnosti na výpočetní výkon, tak aby mohl být použitelný i na levných zařízeních s 8-bit procesory.  Zigbee zařízení lze rozčlenit do dvou typu: trvalé napájená a zařízení napájena baterií. Trvalé napájena zařízení mohou plnit zároveň i funkcí předavače dat, čím lze jak omezený dosah sítě cca do 75m neomezeně rozšiřovat. Ke komunikací se využívá frekvencí 2,5GHz a 915Mhz.

Při využívaní této technologie se neobejdete bez brány, která umožnuje komunikaci i mimo síť ZigBee. Brány lze rozdělit na uzavřené a otevřené.

Uzavřené jsou brány jednotlivých výrobců Aqara, Xiaomi, Sonoff, Ikea, Conbee, Philips Hu, Ikea, Tesla, ... Velmi jednoduše na nich rozběháte prvky daného výrobce případně dalších spřízněných výrobců. A to zpravidla pomocí aplikace v mobilním telefonů. Tyto brány se velmi často spojijí s nějakou cloudovou službou (např. apple Home Kit, Google Assitatnt, Amazon Alexa, Philips HUE, Tuya, eWeLink, IFTTT) a mám podezření, že ne-li celá tak alspoň část logiky řízení těchto prvků bude právě na cloudu. U levných brán je také potřeba počítat s momezeným početem najednou připojených zařízení (max. cca 30).

Otevřené brány se liší tím, že nejsou uzavřené pro jednoho výrobce, a proto je počet zařícení, které k nim lze připojit mnohem větší. Zároveň jsou složitější na zprovoznění a určeny spíše pro pokročilejší uživatele. Zpravidla jsou tvořené ZigBee controlerem připojeným do PC či mini PC. Základ softwaru pak nejčastěji tvoří Zigbee2MQTT, což je defakto přemostění zigbee komunikace do standartního MQTT síťového protokolu, pterý je podporován věčinou systému pro domací automatizaci.


Hlavní výhody:

  • spolehlivá a bezpečná bezdrátová komunikace
  • kooperace zařízení mnoha různých značky (kompatibilita musí být povolena ze strany výrobců konkrétních produktů)
  • minimální spotřeba elektrické energie
  • velké množství dostupných zařízení
  • nízké pořizovací náklady a snadná rozšiřitelnost

,

Obchod s osvětlovací technikou vlastní značky, v nabídce má poměrně slušnou nabídku žárovek s podporou zigbee za slušné ceny.

Čínská firma známa hlavně svými telefony, ve své nabídce má teké několik prvků s podporou zigbee jako detektor otevření dveří a oken, pohybový senzor,...

© 2016 SEAHU . Komenského, Řícmanice , 664 01
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky